Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Kuźnica-Miastu" z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Utworzono dnia 12.11.2018

 

W niedzielę 11 listopada w suchedniowskiej "Kuźnicy" odbył się uroczysty koncert pn. "Kuźnica-Miastu" z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy wyjątkową 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dnia jakże ważnego w dziejach naszego narodu. Ten dzień to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. 

Mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie zgromadzili się w naszej placówce kultury. Na początku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie zaprezentowali program okolicznościowy pt. „Wolność”, w trakcie którego wraz z całą publicznością uroczyście odśpiewali hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie przygotowani zostali przez Iwonę Berlińską, Jolantę Ambrozik, Annę Świetlik i Andrzeja Jańca. Wystąpili: Maria Maciejczyk, Wiktoria Turczyńska, Daria Redlica, Natalia Kucharska, Amelia Syzdół, Marcel Mik, Wojciech Rak, Andrzej Pięta, Amelia Pałgan, Paulina Stępień i Natalia Kowalska. O nagłośnienie zadbali Kacper Tumulec i Kacper Łutczyk

Następnie dyrektor „Kuźnicy” Andrzej Karpiński, który poprowadził cały koncert, powitał zaproszonych gości i zaprosił na na scenę uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie, którzy zaprezentowali Poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Uczniów do występu przygotowała Urszula Piasta-Kuszewska. Po nich mogliśmy posłuchać chóru Rycerzy Kolumba, którzy wykonali pieśń „Z Tobą daj nam Pani wolny kraj”, do której muzykę napisał Andrzej Janiec. Natomiast autorem tekstu jest Wojciech Domagała.

Kolejnym punktem programu był występ dwóch grup Formacji Tanecznej AXIS, prowadzonej przez instruktora tanecznego Tomasza Słomkę. Dzieci zatańczyły nowe choreografie do polki Stanisława Moniuszki oraz mazurka Fryderyka Chopina. 

Kolejną sekcją działającą na co dzień w „Kuźnicy”, która pojawiła się na scenie był chór „Senior” prowadzony przez Natalię Nastiuk. Chór zaprezentował pieśni „Wolność”, „Nie płaczcie po nich” oraz fragment opery Verdiego „Nabucco”. Po występie chóru nastąpiło oficjalne pożegnanie dotychczasowego dyrygenta chóru Jerzego Fąfary. Andrzej Karpiński nowej pani dyrygent Natalii Nastiuk oraz ustępującemu nestorowi przekazał symboliczne białe batuty. Przypomniał też drogę artystyczną Jerzego Fąfary od 1955 roku, w tym od 1960 w Suchedniowie. Za wkład w kulturalne życie Suchedniowa Jerzemu Fąfarze podziękowali przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Styczeń i burmistrz Cezary Błach, którzy przekazali dyrygentowi pamiątkowy grawerton oraz Stanisław Krogulec z fundacji Pomnik-Mauzoleum i członkowie chóru. Po podziękowaniach dyrektor „Kuźnicy” poprosił Jerzego Fąfarę aby jeszcze raz poprowadził chór, z którym wykonał on pieśń towarzyszącą mu przez całe życie „Da moja Łysico”. Na zakończenie występu publiczność odśpiewała panu Jerzemu głośne sto lat.

Ostatnim punktem koncertu był świetny występ orkiestry dętej prowadzonej przez kapelmistrza Stefana Malinowskiego, choć w jednym utworze zespołem dyrygowała Katarzyna Klusek. W programie pt:”Historia pisana muzyką” orkiestra zaprezentowała m.in. wiązankę melodii żołnierskich, „Marsz, Marsz Polonia”, „Pieśń Pierwszej Brygady”.

Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa w Izbie Tradycji SOK „Kuźnica” pn. „Suchedniowskie drogi do niepodległości w fotografii, dokumencie i orężu”. Wystawa prezentuje prywatne, bardzo bogate historycznie zbiory pana Huberta Pyrkosza i będzie można ją oglądać do 30 listopada. Podczas koncertu Młodzieżowa Rada Miasta zachęcała do pisania na specjalnych kartach życzeń dla Polski. Skrzynka z życzeniami zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń. Można także było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tabliczką #Kocham Polskę.

"Kuźnica-Miastu" z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada

Utworzono dnia 12.11.2018, 07:30

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 508

W poprzednim tygodniu: 688

W tym miesiącu: 3418

W poprzednim miesiącu: 3362

Wszystkich: 181501

Diagnoza zasobów kulturowych
zrealizowana w ramach projektu
"Suchedniów: KULTURALNIE!"

Kliknij na grafikę, aby pobrać diagnozę.

ECO TANIEC
podsumowanie projektu

ZDROWO I NA LUDOWO -

III SUCHEDNIOWSKIE

ŚWIĘTO KASZY

Przegląd Obrzędów Wiejskich

"Tak bywało przedtym wszędzie"

Występ Zespołu Tańca Ludowego

HARNAM z Łodzi

Bryczka, konik i klepok.

Podsumowanie projektu