Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podsumowanie projektu szkoleniowego Narodowego Centrum Kultury pn. "Zaproś nas do siebie"

Utworzono dnia 21.12.2023
Koniec roku, koniec projektu… a więc czas na podsumowanie „Zaprosia”.
 
 
W 2023 roku Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” miał przyjemność uczestniczyć w projekcie szkoleniowym pn. „Zaproś nas do siebie”, zorganizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Był on dedykowany pracownikom domów, centrów i ośrodków kultury z całej Polski. Z dumą i radością możemy podkreślić, że byliśmy jednym z 14 ośrodków w kraju zakwalifikowanych do udziału w powyższym programie, zakładającym uczenie się poprzez poznawanie dobrych praktyk, wymianę doświadczeń oraz budowanie relacji pomiędzy uczestnikami.
 
W ramach projektu odbyło się szkolenie z komunikacji i współpracy w zespole dla całej załogi suchedniowskiej „Kuźnicy”, dwa trzydniowe warsztaty, trzy trzydniowe wizyty studyjne oraz dwie ogólnopolskie konferencje i spotkania online. Wraz z początkiem projektu w Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu odbyło się „4 Forum Pracuj w Kulturze” poświęcone tematyce wdrażania rozwiązań HR do instytucji kultury, w którym uczestniczył dyrektor SOK „Kuźnica” Andrzej Karpiński. Wykłady, rozmowy stolikowe i warsztaty dotyczyły różnych zagadnień, np. LeaderSHIFT, czyli o zarządzaniu opartym na rozumieniu potrzeb ludzi kultury, trendy chodzą parami – świat lustrzany czy multipolaryzacja w sektorze kultury?, zatrudnianie osób ze szczególnymi potrzebami, rekrutacja i selekcja oraz budowanie doświadczeń kandydata, zarządzanie talentami w budowaniu zespołu, jak nie czuć się jak matka zespołu?
 
W Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach odbyły się warsztaty dla dyrektorów i koordynatorów biorących udział w projekcie. Uczestniczyli w nich dyrektor Andrzej Karpiński oraz Agnieszka Włodarczyk-Mazurek. Podczas warsztatów była omawiana rola dyrektora i koordynatora, ich zadania, wyzwania, którym muszą sprostać oraz podział obowiązków. Uczestnicy mogli dzięki temu zrozumieć, że problemy, które z pozoru wydają się dotyczyć tylko jednej placówki, są obecne także u innych. Z tego szkolenia przedstawiciele SOK „Kuźnica” wrócili z pierwszym zadaniem domowym, czyli autodiagnozą, z którą mieliśmy już do czynienia przy okazji programu „Domu Kultury+ Inicjatywy lokalne. Edycja 2022”. Tym razem, dzięki informacjom wyniesionym z warsztatów, do autodiagnozy mogliśmy podejść zupełnie od innej strony i opracować ją jeszcze lepiej.
 
Na wizytę studyjną do Świdnicy pojechał kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Mostkach Grzegorz Michnowski. Zwiedzaniu sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, wystawy pejzaży oraz wystawy fotografii czy aresztu śledczego, towarzyszyły rozmowy na tematy związane z działaniami kulturalnymi. Zdecydowanie zaskakującym punktem obszernego programu pobytu w województwie dolnośląskim był minimaraton fotograficzny, podczas którego wielu uczestników zmagało się z wyjściem ze swojej strefy komfortu.
 
W Supraślu naszą reprezentantką była Agnieszka Włodarczyk-Mazurek. Głównym tematem tej wizyty było budowanie oferty instytucji w oparciu o współpracę z mieszkańcami. Poza zwiedzaniem różnych miejsc uczestnicy mieli okazję poznania sposobów współpracy z przedsiębiorcami, ze społecznością lokalną, Kołami Gospodyń Wiejskich i mieszkańcami okolicznych miejscowości, a to wszystko w oparciu o przykład działalności Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.
 
Kolejnym reprezentantem załogi suchedniowskiej „Kuźnicy”, który wybrał się w Polskę był kierownik Centrum Kształceniowo-Integracyjnego w Michniowie Mateusz Bolechowski. Odwiedził Wielkopolskę, a dokładniej rzecz ujmując malownicze Gniezno. Podczas tego trzydniowego pobytu intensywnie pracowano nad budowaniem oferty instytucji w oparciu o dziedzictwo lokalne. Okazało się, że do powyższego tematu można podejść na wiele różnorodnych sposobów. Na następne szkolenie dla dyrektorów i koordynatorów do Radziejowic oraz na wizytę podsumowującą projekt „Zaproś nas do siebie”, która miała miejsce na Śląsku, wybrali się ponownie dyrektor SOK „Kuźnica” Andrzej Karpiński wraz z kierownikiem artystycznym Agnieszką Włodarczyk-Mazurek. Poruszanymi tematami na tym szkoleniu były: analiza zmian wdrażanych przez uczestników w swoich instytucjach, analiza mocnych stron, wyzwań oraz problemów pojawiających się w trakcie trwania całego procesu, przyjrzenie się roli instytucji kultury w lokalnych społecznościach, mapowania zasobów kultury. Tu przytoczymy wypowiedź dyrektor Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu Urszuli Brody-Gawełek: „W Radziejowicach jest tak, jakby czas się właśnie dla nas zatrzymał i ten efekt stop-klatki jest chyba najpiękniejszy w „Zaproś nas do siebie” – jesteśmy tu i teraz – choć chyba wszyscy mamy z tyłu głowy świadomość, że coś się powoli kończy”. Podczas wizyty zostały podjęte następujące tematy: analiza zmian wdrażanych przez uczestników w swoich instytucjach, rola domu kultury w społeczności lokalnej, mapowanie zasobów i sieć połączeń.
 
Na Śląsku razem z niezawodnymi trenerkami: Karoliną Suską oraz Aleksandrą Chomik uczestnicy programu przystąpili do podsumowania projektu. Były omawiane zmiany: czy nastąpiły?, jeśli tak, to jakie?, w jaki sposób do nich dążyć? oraz całościowa analiza przebiegu projektu. Program „Zaproś nas do siebie” jest obszernym, dobrze przemyślanym i opracowanym projektem, w ramach którego każdy z uczestników zdobywa wiedzę, dzięki której może usprawnić działanie reprezentowanej przez siebie placówki kulturalnej. Kadra SOK „Kuźnica” spotykała się po każdym szkoleniu i każdej wizycie studyjnej. Sumiennie odrabialiśmy zadane „prace domowe”, wyciągaliśmy wnioski, a niektóre zaobserwowane u innych metody już zaczęliśmy wprowadzać u siebie. Uczestnictwo w „Zaprosiu” przynosiło nam wiele pozytywnych emocji. „Inspiracja” i „motywacja” to dwa kluczowe słowa, którymi możemy podsumować to, co dał nam powyższy projekt. Ponadto dzięki niemu zyskaliśmy inny punkt widzenia, który otworzył przed nami drzwi do nowych możliwości organizacji życia kulturalnego miasta Suchedniowa oraz jego mieszkańców.

Podsumowanie projektu szkoleniowego Narodowego Centrum Kultury pn. "Zaproś nas do siebie"

Utworzono dnia 21.12.2023, 16:11

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny